KURBAN İBADETİ

gkn shn Şubat 11, 2013 Yorumlar Kapalı
KURBAN İBADETİ

KURBAN İBADETİ

 

 

Muhterem Müslümanlar!

Bize ihsan ettiği sayısız nimetlere karşı Yüce Rabbimize şükran borcumuzun olduğunu biliyoruz. Bu borcumuzu ödeyebilmemiz, manen O’na yaklaşabilmemiz ve O’nun sevgisini kazanabilmemiz için yapabileceğimiz görevlerden biri de kurban ibadetidir.

“Kurban”; belirli hayvanları kurban bayramı günlerinde Allah rızası için keserek veya vekâlet yolu ile kestirerek yerine getirilen bir ibadettir.

Kurban ibadeti; Allah’ın emrine boyun eğdiğimizin, malımızı Allah rızasını kazanabilmek için feda edebileceğimizin açık ifadesidir.

Kurban ibadeti; Allah sevgisini bütün sevgilerin üstünde tuttuğumuzun, hak yolunda fedâkarlığımızın bir göstergesidir.

Kurban kesen veya vekâlet yoluyla kestiren müminler, “Rabbin için kurban kesemrini (Kevser, 1) yerine getirmiş, Allah’a teslimiyetini göstermiş, kulluk bilincini tazelemiş, Peygamberimizin sünnetine uymuş ve çok sevap kazanmış olur. Peygamberimiz aleyhisselam, “Kurbanlık hayvanın yünlerinin her bir kılına on hasene sevap verilir.” (İbn Mâce, Edâhî, 3) Kurban, kıyamet günü boynuzları ve tüyleri ile birlikte gelir. Kesilen kurban, kanı yere düşmeden Allah katındaki yerine ulaşır”(Tirmizî, Edâhî,1 ) buyurarak kurban ibadetinin sevabının çokluğunu ve önemini dile getirmiştir.

 

Aziz Müminler!

Kurban ibadetinde asıl olan kişinin niyeti ve samimiyetidir. Bu hususu yüce Rabbimiz; “Kurbanların ne etleri Allah’a ulaşır ne kanları; O’na ulaşacak olan sadece sizin takvanız ve samimiyetinizdir.ayeti ile dile getirmiştir. (Hac, 37)

Kurban; Allah sevgisini kazandıran, benlik duygusunu önleyen ve Müslümanı kulluk bilincine ulaştıran ve bayramda yapılabilecek en sevimli ve en değerli ibadettir. Nitekim Peygamberimiz aleyhisselam, “Âdemoğlu kurban bayramında Allah için kurban kesmekten daha sevimli bir iş yapmış olmaz.” buyurmuştur. (Tirmizî, Edâhî, 1)

Kurban etlerini aile fertlerimiz ile yiyerek Rabbimizin nimetlerinden yararlandığımız gibi misafirlerimize ikram ederek ve fakirlere vererek onlarla bayram sevincimizi paylaşmış, insanlara şefkat, merhamet ve saygıyı gerçek anlamda hayata geçirmiş oluruz.

 

Muhterem Müslümanlar!

Çağımızda özellikle büyük şehirlerde kurban ibadetini bireysel olarak yerine getirmek zorlaşmıştır. Bu zorluğu gidermek için bazı kurumlar vekâleten kurban kesim hizmeti sunmaya başlamıştır. Bu, önemli bir hizmet ve kolaylıktır. Toplumu din konusunda aydınlatma ve ibadet yerlerini yönetme görevi verilen Diyanet İşleri Başkanlığına destek olmak; fakir, muhtaç ve öğrencilere yardım etmek, cami ve Kur’an kursu yaptırmak ve yaşatmak üzere kurulan Türkiye Diyanet Vakfı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği yaparak vekâleten kurban kesim hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti yürütme görevi, Bakanlar Kurulu kararı ve ilgili yönetmelikle belirlenmiştir.

İslamî usullere uygun olarak kesilen kurbanların etleri, muhtaç insanlara ulaştırılmaktadır. Diyanet Vakfına vekâleten kurban kestirmek isteyen kardeşlerimiz, Müftülüklerimize müracaat edebileceği gibi Ziraat Bankası şubelerinde bu amaçla açılmış olan kurban hesabına da paralarını yatırabilirler.

 

Değerli Müslümanlar!

Bizzat keserek veya vekâlet yoluyla kestirerek kurban ibadetini yerine getirelim. Arefe günü sabah namazından başlayıp bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar devam eden teşrik tekbirlerini, her farz namazın akabinde getirmeyi unutmayalım.

 

 

Hazırlayan:    Doç.Dr.İsmail KARAGÖZ

D.İ.B. İç Denetçi

 

 

Comments are closed.