DÜĞÜNLERDE ÖLÇÜLÜ OLMAK

gkn shn Şubat 25, 2013 Yorumlar Kapalı
DÜĞÜNLERDE ÖLÇÜLÜ OLMAK

DÜĞÜNLERDE ÖLÇÜLÜ OLMAK

 

                Aziz Kardeşlerim!

Aile; göz aydınlığı olan yavruların sevgi ve şefkatle beslenip büyütüldüğü, sıcak bir yuva, toplumun temeli, dinî ve millî değerlerin kaynağı ve yaşatıldığı bir yuvadır.

 

Aile, erkek ve kadının, hukuki kurallara göre hayatlarını birleştirmeleriyle gerçekleşen bir kurumdur.

 

Dinimiz, evlilik ve aileye çok önem vermektedir. Cenab-ı Hak Kur’ an–ı Kerim’de “İçinizden bekar olanları… evlendirin…” (1) buyurmaktadır.

 

Hz. Peygamberimiz (s.a.s.) de: “ Size dini ve ahlakı hoşunuza giden kimseler geldiğinde onları evlendirin. Aksi halde yeryüzünde kargaşa ve büyük bir ahlaki çöküntü olur.” (2) buyurmuştur.

 

Muhterem Müslümanlar!

Evlilik törenleri; her toplumda görülmekte ve bu törenler, o toplumun inanç ve kültürel değerlerine uygun olarak yapılmaktadır. Bizim milletimizde de düğünlerin özel bir yeri ve önemi vardır. Düğünlerde, sevinçler dostlarla paylaşılırken, çevreye zarar verilmemeli, başkaları incitilmemeli, helal – haram sınırları aşılmamalıdır.

 

Gösteriş ve israftan kaçınılmalı, sadeliğe önem verilmelidir. Bu konuda sevgili Peygamberimiz (s.a.s.): “Evliliğin en hayırlısı, en kolay  olanıdır” (3) buyurmuştur.

 

Değerli Kardeşlerim!

Dinimiz, mütevaziliği ve ölçülü olmayı öğütlediği halde, günümüz düğünlerinde bu değerler aşılmakta, israf ve ölçüsüz davranışlar sergilenmekte; lüks ve aşırı istekler sebebiyle kırgınlıklar yaşanmaktadır. Bazı semtlerde düğünler; cadde ve sokaklarda, apartmanların önlerinde yapılmaktadır. Birkaç gün boyunca geceleri geç saatlere kadar devam eden davullu-zurnalı, sazlı – sözlü eğlenceler, mahalle aralarında konvoy halinde korna çalarak dolaştırılan araçlar, tahammül sınırlarını zorlamakta ve çevreyi rahatsız etmektedir. Çevrede görüntü ve gürültü kirliliği had safhaya ulaşmaktadır. Hatta, etrafa güç gösterisi olarak paralar saçılmakta, tabaklar kırılmakta, silahlar atılmakta ve bu yüzden de hayatlarını kaybedenler olmaktadır.

Bununla birlikte bebekler, çocuklar, yaşlılar, hastalar ve hafta sonu tatillerini evlerinde geçirmek isteyen insanlar rahatsız edilmektedirler.

 

Öyleyse Aziz Kardeşlerim!

Düğünlerimizi ve benzeri merasimlerimizi, günümüz şartlarına uygun olarak; israfa, gösterişe ve aşırılığa gitmeden,  müsait mekanlarda yapmalıyız. Şu güzel vatanımızda dostluğumuzu, kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi kaybetmeden yaşamalıyız. Mutluluklarımızı dostlarımızla paylaşırken, başkalarına sıkıntı ve eziyet vermemeliyiz. Etrafımızda yaşlı, hasta insanların ve bebeklerin bulunabileceğini unutmamalıyız.

 

Hutbemi, bir hadis-i şerif mealiyle bitiriyorum. Rahmet Peygamberimiz (s.a.s) buyuruyor ki: “Müslüman, eliyle ve diliyle başkalarına zarar vermeyen kişidir.” (4)

 

 

Hazırlayan        : Kemal AYDOĞAN

Ankara İl Müftü Yardımcısı

Redaksiyon       : İl Hutbe Komisyonu

 1-       Nur, 24/32

2-       Tirmizî, Nikâh, 3/394, Hd:1084.

3-       Ebû Dâvud, 2/591, Hd:2117

4-       Buhâri, İman, 405.

Comments are closed.