ÇOCUK EĞİTİMİNDE KUR’AN ÖĞRENMENİN ÖNEMİ

gkn shn Şubat 21, 2013 Yorumlar Kapalı
ÇOCUK EĞİTİMİNDE KUR’AN ÖĞRENMENİN ÖNEMİ

ÇOCUK EĞİTİMİNDE KUR’AN ÖĞRENMENİN ÖNEMİ

 

Aziz Müslümanlar!

 

Gözlerimizin aydınlığı olan yavrularımız, Rabbimizin bizlere birer lutfu ve emaneti olup, tertemiz bir yaratılışla dünyaya gelirler.

Dünyamızda her türlü canlı neslinin devamı, ancak nesillerin korunması ile mümkündür. İnsan neslinin muhafazası ve devamı da , meşru ve yasal bir evlilik üzerine kurulan aile yuvası ve yuvanın meyvesi olan çocuklar iledir. Çocuklar,dinî   ve sosyal hayata dair bilgileri , ilk önce anne ve babalarının günlük yaşantılarını takip ederek öğrenirler.

 

Değerli Kardeşlerim!

 

Aile bahçelerimizin sevgi gülleri , milletimizin filiz ve fidanları olan yavrularımızı, ilim ve imandan, saygı – sevgi ve hoşgörüden mahrum bırakmayalım. Onların aydınlık  dünyalarını, bütün insanî ve dinî değerlerin kaynağı ve sevginin merkezi olan  Kur’an’la buluşturalım. Zira onların o tertemiz kalplerinde, çirkinlikten hiçbir şey yoktur. Onların yalnızca sevgiye ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Sevgiyi üreten ve  hayata dönüştüren ise, Kur’an’dır. Çocuklarımız muhtaç oldukları sevgiyi O’nda bulurlar. Böylece O’nun sevgisiyle dolup – taşan gönülleriyle, her şeye sevgiyle bakarlar. Aksi halde onların gönül dünyaları, büyüklerinin kusurları sebebiyle, bu güzel ve kutsal değerlere kapatılırsa; Sevgi yerine sevgisizlik, saygı yerine saygısızlık, hoşgörü yerine tahammülsüzlük vb.  kötü huylar gelişir.

   Muhterem Müminler!

 

Bizlere emanet olan yavrularımızın gönüllerinde kültür ve inanç değerlerimizin gelişmesine gayret etmeliyiz. Aksi halde, onların o masum ve saf dünyalarında, millî ve dinî kültürümüze  ters düşen yabancı tesirleri  üzüntü ile izler ve toplum olarak sıkıntı çekeriz. Çocuklarımızın dini ve dünyevî zararlılara karşı korunması, bizlere yüklenen bir görevdir.

 

Aziz Müminler!

 

Eğitim-öğretim yuvalarımız olan okullarımız yaz tatiline girdi. Milyonlarca  evladımızın sevinçlerine ortak oluyoruz. Her yaz olduğu gibi, bu yaz da, bütün camilerimiz ve Kur’an Kurslarımızda bir müddet sonra “yaz kursları” düzenlenecektir. Bu dönemde, çocuklarımıza, dini-milli değerleri ve Kur’an-ı Kerimi öğrenmeleri konusunda cami görevlilerimiz yardımcı olacaklardır.  Böylece çocuklarımızın camilerin manevi havası ve Kur’an-ı Kerim’in berrak ve aydınlık dünyası ile tanışmaları sağlanacaktır.

 

Hutbemizi, ayet ve hadis mealleriyle bitirelim.

Yüce Allah buyuruyor ki: “Seni yaratan Rabbinin adıyla oku” (1)

            Hz. Peygamberimiz: (s.a.s) “Sizin en hayırlınız, Kur’anı öğrenen ve öğretendir.”(2)  buyurmuştur.

 

Hazırlayan:    Kemal AYDOĞAN

Ünvanı           Ankara İl Müftü Yardımcısı

 

 

REDAKSİYON:İL HUTBE KOMİSYONU

                    

1- Alâk, 96/1,2

2- Riyazü’s-salihin Ter., 2/997 hd.

Comments are closed.