ÇANAKKALE ZAFERİ

gkn shn Şubat 12, 2013 Yorumlar Kapalı
ÇANAKKALE ZAFERİ

         ÇANAKKALE ZAFERİ

 

           Muhterem Müslümanlar!

Milletimizin tarihi, dünya üzerinde başka milletlerde eşine az rastlanır zaferlerle doludur. Bunlardan biri de Çanakkale Zaferi’dir. Bu destansı mücadelede Türk milleti topyekûn devleşmiş; dini, vatanı ve bayrağı uğruna neler yapabileceğini bütün dünyaya göstermiştir.

 

Bu toprakların kadınıyla erkeğiyle yediden yetmişe “iki yüz elli üç bin” evladı, omuz omuza yaşadıkları vatanları için Çanakkale’de kanlarını akıtmışlar; kucak kucağa şehit olmuşlardır. Şehitliklerde yan yana yatan Mehmetçikler; Çanakkale’de bizi dışardan yıkamayanların, içimizde çıkardıkları kardeş kavgasına en güzel cevabı vermişlerdir. Bu Mehmetçikler, metrekareye binlerce merminin düştüğü Çanakkale mahşerinde iman dolu göğüslerini düşmana siper etmişlerdir. O düşman ki, İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif’in: “Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ!” dediği değişik milletlerden, haçlı zihniyetiyle bir dünya ordusu kurarak karşımıza çıkmışlar, ancak büyük bir hezîmete uğramışlardır.

 

           Değerli Mü’minler!

Bugün millet olarak özellikle gençlerimize Çanakkale Zaferini anlatıp, öğretmeliyiz.

 

 

Bu anlamda, Cumhuriyetimizin kurucusu Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözlerinden dersler çıkarmalıyız: “Efendiler! Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel ve herşeyden evvel, Türkiye’nin istiklâline, kendi benliğine, millî anânelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.”1

 

Gönülleri Allah inancı ve Peygamber sevgisiyle dopdolu; ruh dünyaları Kur’an ve hadislerle şekillenmiş o yiğitler, Yüce Allah’ın: “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz onu anlayamazsınız.”2 ayetini yüreklerine kazımışlardı. Eğer öyle olmasaydı, vatan için bir gül bahçesine girer gibi ölüme koşabilirler miydi?

 

Gözlerinin kör olduğunu gören komutanına Çanakkale Gazisi Mehmet’in bir cevabı vardı: “Üzgün değilim kumandanım! Gözlerim görürken vazifemi yaptım. Gözlerim göreceğini gördü.” İşte bu kahramanlar, Sevgili Peygamberimizin şu müjdesine mahzar olmuşlardır: “İki göz vardır ki, onlara cehennem ateşi dokunmayacaktır: Biri Allah korkusundan ağlayan göz, diğeri Allah rızası için gece nöbet bekleyen göz.” 3

 

         Aziz Kardeşlerim!

Bedr’in aslanlarıyla cennette komşu olan bütün şehitlerimizi rahmetle, başta M.Kemal Atatürk olmak üzere gazilerimizi minnetle anarak hutbemi, Mehmet Akif’in şu dörtlüğüyle bitiriyorum :

 

  “ Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker!

     Gökten ecdâd inerek, öpse o pâk alnı değer.

     Ne büyüksün ki, kanın kurtarıyor tevhîdi,

     Bedr’in aslanları ancak bu kadar şanlı idi.”

 

 

     

        Hazırlayan:   Rahime ALTAŞ

İl Vaizi

       Redaksiyon: İl Müftülüğü Hutbe Komisyonu

sondua

 

 

 

———————————————————————————–

1- Atatürk’ten Düşünceler, 1922,  s. 78

2-  Bakara, 2/154.

3-  Riyazü’s-Salihin, c.II,  s. 544

 

 

Comments are closed.