AĞAÇ SEVGİSİ VE ORMANLARIMIZ

gkn shn Şubat 24, 2013 Yorumlar Kapalı
AĞAÇ SEVGİSİ VE ORMANLARIMIZ

AĞAÇ SEVGİSİ VE ORMANLARIMIZ

 

Muhterem Müslümanlar!

        Yüce Rabbimizin insanoğlunun hizmetine sunduğu sayısız nimetlerden biri de, yeryüzünü cennet gibi süsleyen yeşil alanlar, ağaçlar ve ormanlardır.

Dinimiz, ağaç dikmeye ve dikilen ağaçları korumaya çok büyük önem vermiştir.  Bu hususta Yüce Allah, Kuran-ı Kerim’de meâlen: “O, istediğiniz şeylerin hepsinden size verdi. Eğer Allah’ın nimetlerini saymaya kalkışsanız, sayamazsınız”1 buyurmaktadır.

Ağaç ve orman bulunduğu yeri güzelleştirir. Topraklarımızın denizlere akıp gitmesini engeller. Yaş ağaç kesmek toplumumuz tarafından hoş karşılanmayan bir davranıştır. Atalarımız; “yaş kesen baş keser” derken, Fatih Sultan Mehmet Han da; “ormanlarımdan bir dal kesenin başını keserim” diyerek, konunun önemini vurgulamış ve bu yasağı ünlü kanunnamesine yazdırmıştır.

Aziz Müslümanlar!

Ormanlarımızın ciddi tehdit altında olduğu sıcak yaz günlerinde, ağaç ve ormanlarımızı korumada daha hassas davranmamız gerekir. Zira ormanlarımız, kimi zaman elimizdeki bir kalem, kimi zaman okuduğumuz bir kitap, kimi zaman da evimizin çatısı olur. Meyvesinden ve gölgesinden istifade ettiğimiz ağaç ve ormanlarımız; yavrularımızın beşiği, kapımızın eşiği ve aşımızın kaşığıdır. Efendimiz(s.a.s.) bir hadis-i şeriflerinde: “Kim bir ağaç dikerse, Allah Teâlâ o ağaçtan çıkacak meyve miktarınca o kimseye sevap yazar.”2 Bir başka hadis-i şeriflerinde ise: “Müslüman, bir ağaç diktiğinde, o ağaçtan yenildiği sürece, o yenilen şey kendisi için sadakadır. ” 3 buyurmaktadır.

 

Değerli müminler!

Yüce dinimiz, ağaç dikmeye ve yeşil alanları korumaya büyük önem vermesine rağmen, Müslümanların bulundukları çevreleri ağaçtan ve ormandan yoksun bırakmalarını, mevcut olan ağaç ve ormanları da kesip yok etmelerini anlamak mümkün değildir. Bu nedenle, ağaç ve ormanı sevmeli, mevcut olanları korumalıyız. Hedefimiz ağaç kesmek değil; dikmek ve ormanları yurdumuz üzerinde çoğaltmak olmalıdır.

         Muhterem Müslümanlar!

Atalarımızın bizlere emaneti olan cennet vatanımızın çölleşmesine seyirci kalmayalım. Hizmetimize sunulan tüm güzelliklerin, Rabbimizin bize bir nimeti olduğunu ve bu nimetlerden hesaba çekileceğimizi unutmayalım.

 

Hutbemi, Sevgili Peygamberimizin konuyla ilgili hadisi şerif mealiyle bitirmek istiyorum: “Kıyamet kopmaya başladığında birinizin elinde bir ağaç fidanı bulunursa, kıyamet kopmadan önce onu dikmeye gücü yetiyorsa, hemen onu diksin.”4

……………………………………………………

 

  1. İbrahim Suresi,34
  2. Ahmed İbn Hanbel, 5/414

3.    Riyazüs- Salihin, 1/168 

4.    Ahmed İbn Hanbel, 3/191

 

Hazırlayan:     Ahmet UYSAL

Ankara İl Müftü Yardımcısı Redaksiyon:   İl Müftülüğü Hutbe Komisyonu

Comments are closed.